Jdi na obsah Jdi na menu
 


STANDARD PLEMENE (Breed standard)

29. 12. 2005

ENGLISH COCKER SPANIEL

ANGLICKÝ KOKRŠPANĚLObrazek

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

VYUŽITÍ: slídič.

KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 8 - retrívři, slídiči, vodní psi. Sekce 2 - slídiči.

CELKOVÝ VZHLED: Veselý, robustní, sportovní; dobře vyvážený; Kompaktní; délka měřená od kohoutku k zemi odpovídá zhruba délce měřené od kohoutku ke kořeni ocasu.

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Veselá povaha se projevuje neustálým pohybem (vrtěním) ocasu a typickým horlivým pohybem zejména při práci na stopě zvěře, zcela beze strachu i v hustém houští. Jemný a přítulný pes, avšak plný života a překypující energií.

HLAVA

LEBEČNÍ PARTIE:

Mozkovna: Dobře vyvinutá, jemně ciselovaná, ani příliš jemná, ani příliš hrubá.

Stop: Stop vyjádřen, nachází se uprostřed mezi špičkou nosu a týlním hrbolem.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:

Nosní houba: Dostatečně veliká ke snadnému zachycení i slabé stopy.

Tlama: Kvadratická.

Čelisti / zuby: Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.

Líce: Nevystupují.

Oči: Vyplněné, ale ne vypoulené. Tmavě hnědé nebo hnědé, nikdy světlé, ale u játrově hnědých a játrově hnědě grošovaných a játrově skvrnitých tmavě oříškově hnědé, odpovídající zbarvení srsti; s inteligentním, měkkým výrazem, a mírným, avšak bdělým, zářivým a veselým pohledem; okraje očních víček těsně přiléhají.

Uši: Zavěšené, nasazené nízko na úrovni očí. Uši jsou jemné, dosahují až ke špičce nosu. Jsou dobře pokryté dlouhou, hladkou, hedvábnou srstí.

KRK: Přiměřené délky, svalnatý. Elegantně zasazen do správně skloněných plecí. Suchá kůže na hrdle.

TRUP: Silný, kompaktní.

Horní linie: Pevná, rovná, od konce beder se mírně sklánějí ke kořeni ocasu.

Bedra: Krátká, široká.

Hrudník: Dobře vyvinutý, hrudní koš hluboký; vepředu není příliš široký ani příliš úzký. Žebra dobře klenutá.

OCAS: Nasazen poněkud níže než je hřbetní linie. V pohybu se musí živě pohybovat a je nesen vodorovně, nikdy nesmí být stočen nad hřbetní linii. Obvykle se kupíruje.

Kupírovaný: Nikdy nesmí být natolik krátký, aby nebyl patrný jeho neúnavný, veselý pohyb při práci, ani tak dlouhý, aby tento pohyb nepříznivě ovlivňoval.

Nekupírovaný: Lehce zahnutý, střední délky, v dobrém poměru s velikostí těla a propůjčuje psovi celkově vyvážený vzhled; v ideálním případě nedosahuje pod hlezno. U kořene je silný a zužuje se do jemné špičky; v souladu s celkovým osrstěním je bohatě osrstěn (s praporci). V akci nesen živě a živě se pohybuje, nesen na úrovni hřbetní linie a ne výš; nikdy není nesen tak nízko, aby působil dojmem bojácnosti.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: Končetiny silných kostí, rovné, dostatečně krátké, aby dokázaly využít koncentrované síly. Nejsou příliš krátké, aby omezovaly enormní horlivost, která se očekává od tohoto vynikajícího loveckého psa.

Plece: Šikmo uložené a suché.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Široké, záď je dobře zaoblená a velmi svalnatá. Končetiny silné kostry.

Kolena: Dobře zaúhlená.

Nárty: Pod hleznem krátké, umožňující silný posuv.

TLAPY: Pevné, se silnými nášlapnými polštářky, kočičí.

CHODY / POHYB: Bezvadná akce končetin, se silným impulsem zezadu, prostorný.

OSRSTĚNÍ

SRST: Hladká, hedvábné textury, nikdy drátovitá ani vlnitá, ne příliš bohaté, nikdy kudrnatá. Hrudní končetiny, trup a pánevní končetiny nad hlezny pokryté delší srstí (s praporci).

BARVA: Různé barvy. U jednobarevných jedinců není povolena bílá s výjimkou znaku na hrudi.

VELIKOST A HMOTNOST:

Výška přibližně: Psi 39 - 41 cm (15 1/2 - 16");

Feny 38 - 39 cm (15 - 15 1/2")

Hmotnost přibližně 12,5 - 14,5 kg (28 - 32 lbs).

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

Tento pozměněný standard plemene vstupuje v účinnost od dubna 2004.

THE COCKER SPANIEL BREED STANDARD

General Appearance

Merry, sturdy, sporting; well balanced; compact; measuring approximately same from withers to ground as from withers to root of tail.

Characteristics

Merry nature with ever-wagging tail shows a typical bustling movement, particularly when following scent, fearless of heavy cover.

Temperament

Gentle and affectionate, yet full of life and exuberance.

Head & Skull

Square muzzle, with distinct stop set midway between tip of nose and occiput. Skull well developed, cleanly chiselled, neither too fine nor too coarse. Cheek bones not prominent. Nose sufficiently wide for acute scenting power.

Eyes

Full, but not prominent. Dark brown or brown, never light, but in the case of liver, liver roan and liver and white, dark hazel to harmonise with coat; with expression of intelligence and gentleness but wide awake, bright and merry; rims tight.

Ears

Lobular, set low on a level with eyes. Fine leathers extending to nose tip. Well clothed with long, straight silky hair.

Mouth

Jaws strong with a perfect, regular and complete scissor bite, i.e. upper teeth closely overlapping lower teeth and set square to the jaws.

Neck

Moderate in length, muscular. Set neatly into fine sloping shoulders. Clean throat.

Forequarters

Shoulders sloping and fine. Legs well boned, straight, sufficiently short for concentrated power. Not too short to interfere with tremendous exertions expected from this grand, sporting dog.

Body

Strong, compact. Chest well developed and brisket deep; neither too wide nor too narrow in front. Ribs well sprung. Loin short, wide with firm, level topline gently sloping downwards to tail from end of loin to set on of tail.

Hindquarters

Wide, well rounded, very muscular. Legs well boned, good bend of stifle, short below hock allowing for plenty of drive.

Feet

Firm, thickly padded, cat-like.

Tail

Set on slightly lower than line of back. Must be merry in action and carried level, never cocked up. Customarily docked.

Docked: Never too short to hide, nor too long to interfere with, the incessant merry action when working.

Undocked: Slightly curved, of moderate length, proportionate to size of body giving an overall balanced appearance; ideally not reaching below the hock. Strong at the root and tapering to a fine tip; well feathered in keeping with the coat. Lively in action, carried on a plane not higher than level of back and never so low as to indicate timidity.

Gait/Movement

True through action with great drive covering ground well.

Coat

Flat, silky in texture, never wiry or wavy, not too profuse and never curly. Well feathered forelegs, body and hindlegs above hocks.

Colour

Various. In self colours no white allowed except on chest.

Size

Height approximately: dogs: 39-41 cms (15.5-16 ins); bitches: 38-39 cms (15-15.5 ins). Weight approximately: 13-14.5 kgs (28-32 lbs).

Faults

Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree.

Note:

Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.

 

 

ZPĚT na úvod